top of page

BRAVISSIMO !

48 prizes in 2024
292 prizes since 2006

Our Winners

2024

Concours Suisse de la Musique pour la jeunesse

(Final)

 

SCARLETT MARTEAU

First prize - solo violin (cat I)

First prize - baroque violin  (cat I)

First prize - Duo (cat I)

 

ISLA OFFICER

First prize - Duo (cat I)

Second prize -  solo  violin ( cat I) )

 

ANA-GAYANÉ HEKIMIAN-ALVES

First prize - baroque violin  (cat II )

Second prize -  solo  violin (cat II )

 

ELIAS VONLAUFEN

Second prize -  baroque violin (cat I)

Third prize - solo  violin (cat I )

 

HÉLOÏSE BOUCHER

Second prize -  baroque violin (cat II)

Third prize - solo  violin (cat II)

EMILIA SAXER

Third prize - solo  violin (cat II)

Concours de musique Riviera (Suisse)

SCARLETT MARTEAU

First Prize with 100/100 mark

Special Prizes ( violin solo A)

EMILIA SAXER

First Prize ( violon solo B)

MATHILDE WALTER

First Prize with 100/100 mark

Special Prizes ( violin solo  C )

AMALIA HEKIMIAN-ALVES

Deuxième Prix ( violin solo Petite note)

ZAYA FRIEDLAENDER

Deuxième Prix ( violin solo Petite note)

ISLA OFFICER 

Troisième Prix ( violin solo A)

ELIAS VONLAUFEN

Troisième Prix ( violin solo A )

HÉLOÏSE BOUCHER

Troisième Prix ( violin solo B)

Concours Suisse de la Musique pour la jeunesse (Regional)

SCARLETT MARTEAU

First prize with mention  ( baroque violin  I )

ANA-GAYANÉ HEKIMIAN-ALVES

First prize with mention ( baroque violin  II )

SCARLETT MARTEAU

First prize with mention ( violin solo  I )

ISLA OFFICER

First prize with mention ( violin solo I )

ELIAS VONLAUFEN

First prize  ( baroque violin  I )

ELIAS VONLAUFEN

First prize ( violin solo I )

HÉLOISE BOUCHER

First prize  ( baroque violin  II )

ANA-GAYANÉ HEKIMIAN-ALVES

First prize with mention ( baroque violin  II )

EMILIA SAXER

First prize  ( violin  solo  I )

DUO COLIBRIS - SCARLETT MARTEAU & ISLA OFFICER

First prize  (  violin duo I )

DUO SMILE - ELIAS VONLAUFEN &  ALEXANDRE BOUCHER

Second prize  (  violin duo I )

MAKSYM CHUBATYUK

Second prize  (  violin solo II )

ROMAN CHUBATYUK

Second prize  (  violin solo II )

MAËLY OCÉANE GASSER

Second prize  (  violin solo III )

Massimo Marin International Competition (Italie)

SCARLETT MARTEAU

Absolute First Prize of C-D category

 Massimo Marin Award for the most outstanding musical personsality

LAURA-MARIA FREM

Absolute First Prize with 100/100 (Cat.B Sec 1)

ZAYA FRIEDLAENDER

First Prize (Cat B. Sec.2)

ELIAS VONLAUFEN

First Prize (Cat C. Sec 3)

ALESSANDRO MELLONI

Second Prize (Cat B. Sec 2)

GIULIA MELLONI

Second Prize (Cat A. Sec 1)

SOPHIA NOVRUZOVA

Third Prize (Cat B. Sec 1)

GRÉGORY SAXER

Fourth Prize (Cat A. Sec 1)

Concours Prodige - Art ( France )

LAURA-MARIA FREM

First prize ( Niveau 1 Cycle 1)

GRÉGORY SAXER

First prize ( Niveau 1 Cycle 1)

AMALIA HEKIMIAN-ALVES

First prize  (Niveau 2 cycle1)

DENIZ ULKU

First prize ( Niveau 1 Cycle 1)

2023

Geneva Junior Music Competition

Quatrième Prix (catégorie 8-10 ans)

Scarlett Marteau

 

Swiss Youth Music Competition (Regional)

First Prize with mention (baroque violin category I)

Scarlett Marteau

 

First Prize (baroque violin category I)

Cecilia Baroglio

 

First Prize (baroque violin category II)

Ana-Gayané Hekimian-Alves

 

First Prize with mention (Duo category I)

Scarlett Marteau

Isla Officer

 

Third Prize (Duet category II)

Maëly Gasser

Héloïse Boucher

 

Swiss Youth Music Competition (Final)

First Prize with mention (Duet category I)

Scarlett Marteau

Isla Officer

 

First Price (baroque violin category I)

Scarlett Marteau

 

Second Price (baroque violin category I)

Scarlett Marteau

Cecilia Baroglio

 

Third Prize (baroque violin category II)

Ana-Gayané Hekimian-Alves

 

Competition  Vatelot Rampal Prodige - Art 

First Price (level I Cycle I)

Zaya Friedlaender

 

First Price (level II Cycle I)

Elias  Vonlaufen

 

First Prize (Level II Cycle II)

Cecila Baroglio

Sean Paul McGonagle

Ana-Gayané Hekimian-Alves

 

Second Price (Level III Cycle I)

Alexandre Boucher

2022

Swiss Youth Music Competition (Zurich)

First Price (baroque violin category I)

Ana-Gayané Hékimian-Alves

Third Prize (violin category I)

Cecilia Baroglio

Third Prize (violin category I)

Scarlett Marteau

Riviera Competition 2022

Absolute First Prize (violin category “Small note”)

Scarlett Marteau

First Prize (violin category A)

Cecilia Baroglio

First Prize (violin category C)

Cíara Elliott

Mathilde Walter

Second Prize (category A)

Isla Officer

Héloïse Boucher

Ana-Gayané Hekimian-Alves

Second Prize (category B)

Maëly Océane Gasser

Swiss Music Competition for Youth

First Prize with distinction (violin category I)

Scarlett Marteau

First Prize (violin category I)

Cecilia Baroglio

Emilia Saxer

First Prize (baroque violin category I)

Ana-Gayané Hékimian-Alves

First Prize (violin category II)

Sean Paul McGonagle

First Prize (violin category III)

Lauren McGonagle

Mathilde Walter

First Prize (Duo category I)

Duo Colabri: Scarlett Marteau & Isla Officer

Second Prize (violin category I)

Héloïse Boucher

Ana Gayané Hékimian Alves

Isla Officer

​Second Prize (violin category II)

Maëly Océane Gasser

​Second Prize (duo category II)

Maëly Gasser & Héloïse Boucher

2021

 

Swiss Music Competition for Youth

First Prize (category II)

Duo CBougyM: Cíara Elliott - Mathilde Walter

Second Prize (category II)

Duo Namamily

Nami Durand - Maëly Gasser

Third Prize (category I)

Duo Iris

Ana Gayané Hekimian-Alves - Héloïse Boucher

Second Prize (category I - early music)

Gayané Hekimian-Alves

Canadian International Competition

First Prize: Cíara Elliott 

Baroque Competition 2021 Sion

First prize & Grand Prize: Nami Durand

Swiss Youth Music Competition (regional)

First Prize with distinction (duo I)

Duo Iris

Ana Gayané Hekimian-Alves - Héloïse Boucher

First Prize with distinction (duo II)

Duo CBougyM

Cíara Elliott - Mathilde Walter

First Prize (baroque music)

Ana Gayané Hemikian-Alves

First prize (duo II)

Duo Namamily

Nami Durand - Maëly Gasser

Second prize (violin piano duo)

Duo The art jet

Maëly Gasser - Leander

The New York Artist International Competition

First Prize: Cíara Elliott

2020

 

Manhattan International Competition

First Prize: Cíara Elliott 

East Coast International Music Competition

First Prize: Cíara Elliott 

First Prize: Lauren McGonagle

International Oskar Rieding competition for composition

Gold medal & Special prize for Virtuosity​: Kimia Corke

Vatelot Rampal Competition - Paris

1st Prize (Level 1 - cycle 1):Scarlett Hammer

1st Prize (Level 2 - cycle 1): Héloïse Boucher

1st Prize (Level 3 - cycle 1): Gayané Hékimian Alves

1st Prize (Level 4 - cycle 1):Kimia Corke

1st Prize (Level 2 - cycle 2):Mathilde Walter

“#Playing my violin in the time of coronavirus”

1st prize  "Kreisler":Alvaro Gonzalez

2nd prize - "Kreisler":Nami Durand

3rd prize - “Kreisler”:Laura Stebler

1st prize - “Paganini-Garlez”:Kimia Corke

2nd prize - “Paganini-Garlez”Maëly Gasser

1st prize- “Gavotte de Bach”:Gayané Hekimian-Alves

2nd prize - “Gavotte by Bach” :Héloïse Boucher

2nd prize - “Gavotte de Bach”:Cyrille Chichlo

2nd prize - “Gavotte de Bach”:Cécilia Baroglio

3rd prize - “Gavotte de Bach”:Nellia Wierzynska

1st prize – “Brahms Waltz”:Anastasia Tatzber

1st prize – “Brahms Waltz”:Danaïl Vuagniaux

2nd prize – “Brahms Waltz”:Scarlett Hammer

3rd prize - “Brahms Waltz”:Iness Karouani

1st prize – “Twinkle”:Lukas Pieroth

2nd prize - “Twinkle”:Alexandre Boucher

2nd prize - “Twinkle”:Marcell Winadi

3rd “Twinkle”:Rafael Llerandi de la Puente

2019

 

Stars of Tenerife competition - Tenerife - Spain

1st Prize & "best interpretation" of Spanish music:

Álvaro Castro Gonzalez 

 

International Oskar Rieding competition

1st Prize & Concert price:​Kimia Corke

Bach Competition 2019 in Sion - Switzerland

1st prize :Nami Durand

Riviera Music Competition 2019 - Switzerland

1st Absolute Prize:Nami Durand

1st Absolute Prize:Kimia Corke

3rd Prize:Arthur Dekonninck

Swiss Youth Music Competition 2019 (regional)

1st Prize (duo) :Nami Durand

1st Prize (duet):Kimia Corke

Swiss Youth Music Competition 2019 (final in Lugano)

1st Prize (duo) :  Nami Durand

1st Prize (duet):Kimia Corke

Vatelot Rampal Competition 2019 - Paris

1st Prize (level 1 cycle 1):Héloise Boucher

1st Prize (level 2 cycle 1):Alexandre Mouravieff-Apostol

2nd Prize (level 1 cycle 1):Arianna Mela

2nd Prize (level 2 cycle1):Dimitri Mouravieff-Apostol

2nd Prize (level 3 cycle 1):Kimia Corke

2nd Prize (1cycle 2 level):Mathilde Walter

3rd Prize (level 2 cycle1):Gayané Hekimian-Alves

3rd Prize (level 4 cycle 2):Alvaro Castro Gonzalez

Vatelot Rampal Competition 2019 - Cannes - France

2nd Prize (level 1 cycle 2) : Laura Stebler

2018

Swiss Youth Music Competition 2018 -

Final in Zurich

1st Prize (violin 1):Nami Durand

2nd Prize (violin 1): Lauren McGonagle -Cíara Elliott

2nd Prize (duo 1):Lauren McGonagle & Sean Paul McGonagle

Swiss Youth Music Competition 2018 -

Regional Geneva 

1st Prize (violin 1):

Nami Durand - Lauren McGonagle - Cíara Elliott

1st Prize (duo 1):Lauren McGonagle & Sean Paul McGonagle

2nd Prize (violin 1):Danielle Yu

2nd Prize (violin 2):Daphne Vonlaufen

Vatelot Rampal Competition 2018 in Paris

1st Prize (level 2): Kimia Corke

1st Prize (level 4):Cíara Elliott

3rd Prize tied (level 4):Léonie Poumey

3rd Prize tied (level 4):Lara Hoffman

Cours Vatelot Rampal 2018 - Cannes

1st Prize unanimously  (level 4):Danielle Yu

International Competition First City Padova

1st Prize: Ciara Elliott

2017

 

Riviera Music Competition -Swiss

First Prize (violin 1):Lauren McGonagle

Second Prize (violin 1):Nikolas Ferrand

Third Prize (violin 1):Luc Azar

 

Vatelot Rampal 2017 - Paris

First Prize (level 1): Tiffany Jost

First Prize (level 2): Nami Durand

First Prize (level 3):Cíara Elliott

Vatelot Rampal 2017 - Cannes

First prize (level 1):Kima Corke

First Prize (level 2):Gabrielle Yu

First Prize (level 3):Danielle Yu

First Prize (cycle 2 - level 1):Joachime Renevey

Second prize (level 3):Léonie Poumey

Third prize (cycle 2 level 1):Jasmine Johnston

Feis Ceoil Competition - Dublin -Republic of Ireland

Second prize:Sean Paul McGonagle

2016

 

Vatelot Rampal Competition 2016 - Paris

Faris Ahmidouch - First Prize (level 1)
Kaan Akbas - First Prize (level 4)
Tobie Best - Second Prize (level 1)

Swiss Youth Music Competition - Regional
Kaan Akbas - First Prize (solo violin I)
Lauren McGonagle - First Prize (solo violin I)
Joachim Renevey- First Prize (solo violin II)
Nikolas Ferrand - Second Prize (solo violin I)
Mathilde Walter - Second Prize (solo violin I)
Daphne Vonlaufen - Second Prize (violin solo I)
Suphitchaya Palandella - Second Prize (solo violin I)
Alma Vonlaufen - Third Prize (solo violin II)
Suphitchaya Palandella - Second Prize (duo I)
Wael Ghali- Second Prize (duo I)
Sasha Faison - Second Prize (duo II)
Emma Jonsson - Third Prize (duo II)
Morsier Navy - Third Prize (duo II)

 

Swiss Youth Music Competition - Final

Kaan Akbas - Second Prize (solo violin I)

Lauren McGonagle - Second Prize (solo violin I)

Joachim Renevey - Third Prize (violin II)

2015

Concours Vatelot Rampal 2015 - Paris
Kaan Akbas (First prize - Level 3)
Gabrielle Yu (Second Prize - Level 1)
Sean McGonagle (Third Prize – Level 1)


Swiss Youth Music Competition 2015 - Regional
Kaan Akbas (First prize - Duo I)
Lauren McGonagle (First Prize – Duo I)
Clara Maud Renevey (First prize - Duo II)
Joachim Renevey (First prize - Duo II)
Lilawadee Prahin (Second prize - Duo I)
Emma Jonsson (Second prize - Duo I)
Alma Vonlaufen (Second prize - Duo I)
Daphné Vonlaufen (Second prize - Duo I)
Mathilde Walter (Second prize - Duo I)
Sébastien Ferrand (Second prize - Duo I)
Jasmine Johnston (Second Prize – Duo II)
Julie Schneider (Second prize - Duo II)

2014

Prodigies 2014
Camille Berthollet

Swiss Youth Music Competition 2014 - Final
Julie Berthollet (First prize - solo violin III)
Joachim Renevey (Second prize - solo violin I)

Talents of Europe Violin Competition
Julie Berthollet (First prize)
Camille Berthollet (First prize)


Vatelot Rampal violin competition 2014 - Paris
Lauren McGonagle (First Prize - Level 3)
Kaan Akbas (First prize - Level 2)

 

Swiss Youth Music Competition 2014 - regional
Joachim Renevey (First prize - violin I)
Lilawadee Prahin (Second prize - violin I)
Jasmine Johnston (Second Prize – Violin I)
Julie Schneider (Second prize - violin I)
Alma Vonlaufen (Second prize - violin I)
Daphnée Vonlaufen (Second prize - violin I)
Clara Maud Renevey (Second prize - violin II)

2013

 Swiss Youth Music Competition  2013 - Regional

Julie Berthollet & Camille Berthollet - First prize with distinction (Duo II)

 

Swiss Youth Music Competition 2013 - FinalJulie Berthollet & Camille Berthollet: First prize (Duo II)

 

Vatelot Rampal Competition 2013 - ParisLauren McGonagle (First prize - level 3)Kaan Akbas (Second prize - level 1)

2012

Swiss music course for youth 2012 - Regional
Carmen Hansen (First prize - violin I)
Sophia Borkenhagen (First prize - violin I)
Marguerite Hansen (First prize – violin II)
Camille Berthollet (First prize – violin II)
Julie Berthollet (First prize - violin II)
Clara Maud Renevey (Second prize - violin II)
Joachim Renevey (Second prize - violin I)
Marguerite Hansen (First prize with mention – violin I)
Elijah Gutierrez (Second Prize – Violin II)
Kayla Duverger (Second prize - violin II)
Julie Berthollet (First prize - viola II)

 

Swiss Youth Music Competition 2012 - Final
Sophia Borkenhagen (First prize - violin I)
Carmen Hansen (First prize - violin I)
Julie Berthollet (First prize - violin II)
Camille Berthollet (First prize - violin II)
Marguerite Hansen (Second prize - violin II)
Julie Berthollet (First prize - viola II)

Vatelot Rampal Competition 2012 – Paris
Lauren McGonagle (First prize - level 2)

2011

Swiss Music Competition for Youth 2011 - Regional

Marguerite Hansen & Carmen Hansen (First Prize – Duo I)

Sophia Borkenhagen & Ioana Besson (First Prize – Duo I)

Julie Berthollet & Camille Berthollet (First Prize – Duo I)

 

Swiss Youth Music Competition 2011 - Final

Marguerite Hansen & Carmen Hansen (First Prize – Duo I)

Sophia Borkenhagen & Ioana Besson (Second Prize – Duo II)

Julie Berthollet & Camille Berthollet (First Prize – Duo I)

2010

Swiss Youth Music Competition 2010 -  Final
Camille Berthollet (First prize - violin I)
Marguerite Hansen ((First prize - violin I)
Julie Berthollet (Second prize - violin II)

Swiss Youth Music Competition 2010 - Regional
Julie Berthollet (First prize - violin II)
Camille Berthollet (First prize - violin I)
Marguerite Hansen (First prize - violin I)
Sophia Borkenhagen (Second prize - violin I)

Ioana Besson (Second prize - violin I)
Carmen Hansen (Second prize - violin I)
Kayla Duverger (Third prize - violin I)
Elijah Gutierrez (Third prize - violin I)
Danaël Bachmann (Third prize – violin I)

2009

Swiss Youth Music Competition 2009 - Regional

Duo "Violin friends": Julie Berthollet & Marguerite Hansen (First prize - Duo I)

Duo "Vivace": Julie Berthollet & Camille Berthollet (First prize - Duo I)

Violonissimo Quartet: Julie Berthollet - Marguerite Hansen - Ioana Besson - Camille Berthollet (First Prize - Chamber music I)

Quartet "Sous sol": Noémi Grisel - Célia Waefler - Nathaniel Shapiro - Anna Borkenhagen(First Prize – Chamber Music III)

 

Swiss Youth Music Competition 2009 - FinalDuo "Violin friends": Julie Berthollet & Marguerite Hansen (First prize - Duo I)

Duo “Vivace”: Julie Berthollet Camille Berthollet (First prize – Duo I)

"Violonissimo" Quartet: Julie Berthollet - Marguerite Hansen - Ioana Besson (First prize - Chamber music I)

Quartet "Sous sol": Noémi Grisel - Célia Waefler - Nathaniel Shapiro - Anna Borkenhagen (Third prize - Chamber music III)

2008

​Swiss Youth Music Competition 2008 - Regional

Julie Berthollet (First prize - violin I)

Romane Favia (First prize - violin I)

Marguerite Hansen (First prize - violin I)

Camille Berthollet (First prize - violin I)

Ioana Besson (First prize - violin I)

Nicolas Coray (Second prize - violin I)

Loris Savoldelli (Third prize - violin I)

Paola Malsot (Second prize - violin II)

Emma Perneger (Third prize - violin II)

Swiss Youth Music Competition 2008 - Final

Marguerite Hansen (Third prize – violin I)

2006

 

Swiss Youth Music Competition 2006 - Regional

Nathaniel Shapiro (First prize - violin III)

Aurélie Bugmann (First prize - violin III)

Emilie Weibel(second prize - violin I)

Emma Perneger(second prize - violin I)

Can Lübbe (second prize - violin I)

Joséphine Bornand (Third prize - violin I)

Cyprien Rivier (Third prize - violin I)

Paola Malsot(second prize - violin II)

Célia Waefler (third prize - violin II)

Noémi Grisel (third prize - violin II)

Jerome Wagner(third prize - violin II)

bottom of page